KOPAR I NJEGOVA LJEKOVITOST: Pomaže kod mnogih zdravstvenih problema, evo kako ga uzimati

KOPAR I NJEGOVA LJEKOVITOST: Smanjuje rizik nastanka raka, pomaže kod nesanice, protiv nadimanja i štucanja...

Ljekoviti dijelovi kopra su listovi i cvjetovi koji se skupljaju do sazrijevanja i plodovi koji se skupljaju kada biljka sazri.

Najčešće se povezuje s izrazito povoljnim djelovanjem na zdravlje probavnog sustava. Kopar je biljka koja ima karminativno djelovanje, ublažava grčeve u crijevima i poboljšava probavu. Doprinosi smanjenju i sprječavanju vjetrova i nadutosti. Njegovo blago djelovanje čini ga pogodnim za liječenje crijevnih grčeva u dojenčadi.

Koprom često obogaćujemo okus mnogih jela, ali njegovom konzumacijom tijelu osiguravamo i izvor eteričnih ulja koja potiču apetit i lučenje probavnih sokova, pomažu peristaltiku crijeva i pospješuju izlučivanje stolice. i urina. Nadalje, tvari djeluju protiv nadutosti i vjetrova te na taj način ublažavaju i smiruju razne probavne tegobe poput grčeva u želucu i crijevima. Kopar se preporučuje za smirivanje proljeva, a flavonoidi koje sadrži djeluju baktericidno i suzbijaju bakterijske infekcije.

Kopar se dobro slaže sa slatkovodnom ribom, u vegetarijanskim jelima sa špinatom, kupusom, ciklom, jelima s rižom, a posebno s jajima.

Osim za jelo, kopar se može koristiti i u obliku čaja.

VRUĆI ČAJ OD KOPRA S MEDOM smiruje i opušta tijelo te pomaže osobama koje pate od stresa i nesanice. Eterična ulja sadrže aktivne tvari koje pomažu aktiviranje enzima i hormona koji djeluju umirujuće. Kopar se osobno može preporučiti ženama, ljekovito djeluje na osobe koje imaju menstrualne tegobe, a majkama pomaže tako što potiče lučenje mlijeka.

Zahvaljujući hlapljivim tvarima ublažava probleme s dišnim sustavom. Kod respiratornih smetnji, alergija ili kašlja pomaže u pročišćavanju dišnih puteva.

Manje je studija ispitivalo kako kopar doprinosi smanjenju rizika od raka. Istraživanja su u povojima, ali se pokazalo da pridonosi neutralizaciji kancerogenih tvari. Monoterpeni aktiviraju enzime koji se vežu na molekule koje imaju antioksidativno djelovanje i sprječavaju štetne učinke u organizmu. Hlapljive komponente kopra neutraliziraju određene kancerogene tvari, poput onih koje se nalaze u dimu cigareta ili dimu s roštilja.

Neka istraživanja pokazuju da povoljno djeluje na zdravlje kardiovaskularnog sustava jer smanjuje kolesterol i trigliceride u krvi. Flavonoidi koje sadrži općenito se smatraju antioksidansima zdravim za srce. Kemferol štiti srce, leđnu moždinu i mozak, vicenin štiti stanice od zračenja.

Hlapljive komponente kopra pomažu zdravlju usne šupljine, uklanjaju neugodan zadah, antibakterijsko djelovanje pomaže u borbi protiv karijesa i problema s desnima.

ČAJ ZA MIRAN SAN
Pomiješajte po 25 g kopra, matičnjaka, hmelja i valerijane. Po 1 čajnu žličicu kuhati s 2,5 dl kipuće vode, poklopiti da odstoji pola sata i procijediti. Pijemo 1 sat prije spavanja zaslađeno medom.

NARODNI RECEPT
1 čajnu žličicu mljevenog kopra preliti s 2,5 dl kipuće vode i poklopiti da odstoji 15-30 minuta, zatim procijediti. Uzimamo ga kod svih opisanih bolesti 3 puta dnevno poslije jela i pijemo u gutljajima nezaslađeno kod bolesti želuca i crijeva i zaslađeno kod bolesti pluća.

ČAJ ZA BOLJU PROBAVUi protiv nadutosti priprema se tako da se pomiješa po 20 grama komorača, anisa i kima, pa se od tog sadržaja uzme jedna velika žlica i prelije s 200 mililitara kipuće vode. Posuda s čajem se odmah poklopi, drži na štednjaku pola sata, ali ne smije ključati. Nakon toga čaj se procijedi i pije nakon jela.

ČAJ PROTIV ŠTUCALJA Četiri žličice ploda ili dvije žličice nasjeckane svježe ili suhe biljke preliti s četvrt litre proključale vode. Nakon toga sadržaj ostavite poklopljen tri do četiri minute, zatim procijedite i pijte nezaslađeno.

KONTRADICIJE
Trudnice ne uzimaju kopar ni kao začin ni kao lijek, ali nema poznatih kontraindikacija osim onih koje upućuju na pretjeranu konzumaciju kopra, a javljaju se razne tegobe.