I ONE IMAJU ROK TRAJANJA! Evo kada treba plastične posude u kuhinji zamijeniti novim
Živimo u eri plastike. Voljeli ih ili mrzili, svi mi imamo hrpu plastičnih posuda za pohranu hrane negdje u svojoj kuhinji.
Te posude su beskrajno korisne za spremanje ostataka hrane ili držanje svježe opranog povrća dok ne budete spremni za kuhanje; ali plastične posude također mogu pridonijeti beskrajnom neredu u vašoj kuhinji, a da ne spominjemo činjenicu da imaju stvarni rok trajanja, objavila je televizija N1.
No, kako znati kada je vašima došao kraj i kada ih trebate zamijeniti?
Često se procjenjuje da plastične posude za pohranu hrane traju između pet i deset godina, što ih čini prilično dobrom investicijom s obzirom na njihovu nisku cijenu.
Opasni Bisfenol A
Ako se ne možete sjetiti koliko je stara vaša posuda ili odakle ste je dobili, vjerojatno je u vašem najboljem interesu da je se riješite.
Osim općeg propadanja koje plastika doživljava nakon što se koristi, pere u perilici posuđa ili redovito grije u mikrovalnoj pećnici, starije posude proizvedene od Tupperwarea i konkurenata sadržavale su Bisfenol A (BPA).
Zbog ove kemikalija, povezana s brojnim zdravstvenim problemima, povučene su iz upotrebe mnoge plastične posude.
Osim rizika od BPA, plastične posude vaše bake možda čak sadrže olovo, živu ili druge toksične spojeve.
Starije plastične posude s vremenom se mogu početi raspadati, što ih čini manje sigurnima za upotrebu nego što su bile u vrijeme kupnje.
Tragovi upotrebe
Drugi znakovi da biste trebali baciti svoju posudu uključuju vidljivo trošenje, poput ogrebotina ili mrlja od prethodnih obroka koje ste unutra pohranili (to uključuje i plastične posude za jednokratnu upotrebu iz dostave, koje se često ponovno koriste).
Prisutnost neugodnih mirisa također je znak za uzbunu koji može ukazivati na postojanje bakterija.
Osim toga, plastične posude koje su se izobličile ili deformirale u perilici posuđa ili mikrovalnoj pećnici trebale bi odmah biti bačene u reciklažu, prenosi televizija N1.